O „expertoch“ na Akcie z call centra

Určite to poznáte, zazvoní telefón, ozve sa nenútený hlas s ponukou špeciálne pre vás, ktorú by bol hriech odmietnuť. Niekedy sa jedná o bambusové ponožky (ten lepší prípad), niekedy o investovanie do akciových trhov.

Rovnako to bolo aj v mojom prípade. Namotivovaný pán, nazvime ho pracovne „Naivka“ mi začal rozprávať o ich on-line brokerovi, ktorý prináša ako jediný na trhu vysoké výnosy vďaka jedinečnosti ich systému. Keďže som už tak trochu „vyškolený“ odolávať takýmto „jedinečným ponukám“, spýtal som sa hneď  a zaraz na poplatky. A vtedy nastal obrat v rozhovore, z „priateľského“ predajného rozhovoru sa stal prudký útok na moje presvedčenie, že „pečené holuby nepadajú z neba“. Pán Naivka mi nielen že nebol schopný a ochotný prezradiť, aké poplatky si ich spoločnosť za obchodovanie na burze účtuje, ale začal pokladať za svoju občiansku povinnosť ma presvedčiť, že poplatky u nich nie sú dôležité, keďže poskytujú vysoké výnosy. Tak som mu prezradil, že využívam na investovanie len nízko nákladové podielové fondy a ETF, na ktorých zarábam dlhodobo hodnotovým investovaním priemerne 10% ročne, vysmial ma, že ich klienti na riadených portfóliách toľko, ba i viac zarábajú mesačne. To už bola silná káva, začal som si v tú chvíľu vážiť každú sekundu môjho života, ktorú ušetrím skorým ukončením tohto nezmyselného telefonátu. Začal som teda Naivkovi diktovať moju emailovú adresu, na ktorú som žiadal poslať „nedôležitý“ sadzobník poplatkov. Ukončiť rozhovor bolo pomerne ťažké, ani na môj ostrejší tón pán Naivka nereagoval rezignovane. Po niekoľkých ďalších nezmyselných vetách zo strany ostrieľaného teleshopingového predajcu a mojom vyhlásení,že sa mi môže opäť ozvať, keď mi pošle sadzobník poplatkov som si konečne vydýchol.

Dejstvo druhé
Ako to však už býva, dravec sa nerád vzdáva svojej koristi. O pár dní som mal telefonát od toho istého „Naivky“, už však z iného čísla. Keď som sa ho hneď z úvodu spýtal na to, kde je sadzobník poplatkov, zo skvele nacvičeným začudovaním sa ma spýtal  ,,A on vám neprišiel? “ Po tomto výjave nasledovalo krátke nezmyselné kontrolovanie mojej mailovej adresy, ktorú mal mimochodom aj na stránke na ktorej našiel moje telefónne číslo. Hneď po tomto kroku som Naivku zložil zo slovami, že sa s ním budem baviť, až keď mi doručí požadovaní sadzobník. On ešte niečo reptal o tom, že sa mi ozve, keď bude mať niečo naozaj „výnimočné a špeciálne“.

Vyvrcholenie
Opäť nové, neznáme číslo, opäť ten istý Naivka (keďže som si predchádzajúce čísla uložil). Po úvodných slovách, som okamžite otváral mail a kontroloval, či mi medzičasom náhodou neprišiel legendárny sadzobník poplatkov. Opäť nič. Neodbytný teleshoper mal však novú stratégiu. „Volám vám, lebo tu máme absolútny hit na ktorom budete zarábať 30% mesačne. Je to naozaj špeciálne riadené portfólio. Vtedy už stupeň môjho rozhorčenia nad hlupákom, ktorý ešte včera predával cez telefón bambusové ponožky a dnes je expert na investície dosiahla varu. Vychrlil som na neho otázku, koľko on zarobil na ich „špecialitkách“. Jeho odpoveď ma šokovala. Vraj on investovať nemôže, pretože je maklér registrovaný v NBS. To ma už šokovalo, a zo slovami, že na neho podám sťažnosť a podnet do NBS na prešetrenie som ho zložil. Naivka mi volal následne znova, ale to som ho už skladal a zablokovával čísla.

Nemôžu makléri investovať?
Po pravde, nikde vo vyhláške o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve som sa o niečom takom nedočítal. V pravidlách väčšiny svetových búrz sa síce píše, že maklér nemôže investovať klientom zverené peniaze tak, aby s nich mal vlastných prospech a nemôže ovplyvňovať trh. Napríklad ak maklér vlastní akciu Tesla, nemôže klientovi, ktorý má niekoľko miliónový objem prostriedkov, ktorý chce investovať odporúčať investovať do tejto akcie, aby sa zdvihla jej hodnota a zarobil na tom maklér. To je len teória, v praxi žiaden klient, ktorý využíva služby investičného makléra nedokáže ovplyvniť trh.
Druhá vec je aj to, že pán Naivka mi odporúčal riadené portfólia ich spoločnosti, nie teda konkrétny cenný papier ale investičnú schému, ktorá mení svoje zloženie podľa rozhodnutí správcu schémy (manažéra). Akýkoľvek konflikt záujmov je teda v tomto prípade vylúčený.
To je ako, keby som sa ja, ako finančný sprostredkovateľ nemohol poistiť, alebo nemohol investovať do podielových fondov.
Druhá vec je aj to, že keby niečo také naozaj platilo, a pán Naivka by videl vysoké výnosy svojich klientov, nenahovoril by na investíciu svoju manželku, rodičov, deti? Ak sa však mýlim, pokojne ma opravte…

Prečo všetko výnimočné, je obvykle výnimočne drahé?
V praxi vo svete investovania platí, že najviac propagované a ospevované produkty sú aj najdrahšie. Niekto musí zaplatiť všetku tú reklamu, marketing a odvolávanie ľudí.
Druhé pravidlo cenovej politiky investičných produktov je to, že „aktívna správa je vždy drahá“. Čím sa okolo vašej investície „krúti viac ľudí“, tým je to celé drahšie. A samozrejme, čím sú väčší experti. Aktívne riadené akciové investičné portfólia obvykle veľmi často obchodujú (predávajú a nakupujú akcie). Každý obchod sa spája s poplatkami. Samotné riadenie tohto procesu tiež určite niečo stojí.
Obvykle teda zarobíte viac, ak investujete pasívne, ideálne do nejakého diverzifikovaného produktu akým sú podielové fondy, fondy obchodované na burze (ETF) alebo akciové indexy. Môžete investovať pravidelne, prípadne zvýšiť vklad, keď sú cenné papiere lacnejšie (to je vtedy, keď všetci panikária a predávajú). Dôležité je však zbytočne nepresúvať vaše prostriedky pri každom „záchveve“ trhu. Môže vás to stáť ďalšie zbytočné poplatky.

120% ročné zhodnotenie
Akciový trh zarába priemerne dlhodobo niečo kolo 7% až 9% ročne. Samozrejme v obdobiach ako bolo od roku 2009 do 2015 viete zarobiť viac. Alebo viete využívať hodnotový prístup k investovaniu a vkladať viac, keď sú trhy dole čo vám tiež vie zvýšiť vaše zisky. Ale určite nezarobíte 120 % za rok a určite nie pravidelne. Samozrejme netvrdím že sa to nedá, alebo že sa z času na čas nepodarí zarobiť počas jedného roku veľa na komoditách alebo rozvíjajúcich sa trhoch. Ale chce to veľkú trpezlivosť znášať vysoké riziko a mať aj dávku šťastia. A čo je najdôležitejšie, nedá sa to určite pravidelne.
V konečnom dôsledku, ak ste za 5 rokov v strate -15% ročne na zlate a v šiestom roku zarobíte +100%, je to len necelých 5%  p.a…
Dajte si pozor na predajcov, ktorý vám sľubujú obrovské výnosy. Je to nereálne…

Ako teda odporúčam investovať bežným ľuďom?
– Využívajte diverzifikované investičné nástroje s nízkymi poplatkami akými sú podielové a ETF fondy.
– Nemajte veľké oči a neočakávajte viacciferné ročné výnosy.
– Zvoľte si portfólio zložené z akciových a dlhopisových fondov z celého sveta. Čím je váš investičný horizont dlhší, tým viacej prostriedkov môže smerovať do akciového trhu.
– Pokiaľ nie ste ochotný znášať vysoké výkyvy hodnoty vašej investície, do rozvíjajúcich sa trhov a komodít veľmi neinvestujte.
– Investujte pravidelne a dlhodobo.- Rozhodne sa vyhnute nákupu jednotlivých akcii alebo dlhopisov (minimálne ak nemáte 6 a viac ciferný investičný účet).
– Vždy investujte len do takých nástrojov, ktoré majú jasnú poplatkovú štruktúru a ich predajca / sprostredkovateľ nemá žiaden problém s jej prezradením.
– Snažte sa porozumieť, čo sa deje z vašimi investovanými peniazmi.

 

V prípade, že vás zaujíma investovanie do podielových fondov, prečítajte si môj starší článok Podielové fondy od Á po Z.

A nezabudnite si samozrejme pridať FB stránku Financie po pravde.

Ľubomir Špeťko